Rozhodnutí Ústavního soudu: Vládní Úspory na Penzích Zůstávají Nezměněny

Ústavní soud ve středu vynesl verdikt, kterým zamítl stížnost poslanců hnutí ANO ohledně zkrácení mimořádné valorizace důchodů. Díky tomuto rozhodnutí vláda nebude muset vracet více než 19 miliard korun důchodcům, kteří v červnu dostanou průměrně o tisíc korun méně, než bylo původně očekáváno.

Soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který četl odůvodnění, vysvětlil, že zákon je v souladu s ústavou. Zároveň uvedl, že v odůvodnění rozhodnutí adresuje některé výhrady, které vyžadovaly podrobné vysvětlení. Přítomní v sále, včetně ministrů a poslanců, naslouchali verdiktu soudu.

Mezi přítomnými byli lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, šéfka poslanců ANO Alena Schillerová, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a další. Po oznámení verdiktu se ozval výkřik "Hanba!" od jednoho ze seniorů, kteří si přišli vyslechnout rozhodnutí.

Šimíček ve svém odůvodnění zdůraznil, že inflace přesahující zákonný limit pěti procent nastala až po oficiálním oznámení vládě, a vláda tak nepostupovala liknavě, když předložila návrh právní úpravy v odstupu deseti dnů.

Ústavní soud také potvrdil, že mimořádná valorizace by znamenala pro Česko vysoké náklady, zvláště s ohledem na kumulovaný dopad v následujících letech. Soud dále zamítl námitky opozice ohledně nepřípustné retroaktivity zákona, jelikož ke snížení došlo ještě před vznikem právního nároku na vyšší důchody.

Disentní stanovisko k nálezu Ústavního soudu vyjádřili pouze tři soudci, mezi nimi i původní soudce zpravodaj Jan Svatoň.

Navzdory argumentům poslanců ANO, kteří tvrdili, že vláda postupovala retroaktivně a zneužila stav legislativní nouze, Ústavní soud uznal opatření vlády za legitimní. Lidovecký ministr práce Jurečka obhajoval kroky vlády s ohledem na rozpočtovou odpovědnost a snahu nezadlužovat budoucí generace. Podle něj Česko díky zkrácení mimořádné valorizace ušetřilo až 400 miliard korun.

Toto rozhodnutí Ústavního soudu tak potvrzuje, že nižší mimořádná valorizace penzí, kterou si vláda prosadila, zůstává v platnosti.