V období rostoucích globálních napětí a nestabilit, kdy USA, jako základní pilíř NATO, investuje obrovské prostředky do vývoje technologií, schopných konkurovat Číně a Rusku, Švédsko přichází s nabídkou, která může vypadat jako osvěžující alternativa. Avšak, je nutné si klást otázku, zda není takováto alternativa spíše přestávkou od reality a riskantním hazardem s bezpečností České republiky.

Je pravdou, že švédská obranná technologie má své místo na světovém trhu, ale nelze přehlédnout fakt, že zájem o švédská bojová letadla není celosvětový. Nabídka Gripenů E od SAAB tak působí jako pokus vstoupit do ligy, ve které technologicky zjevně nestačí. Americké zbraně, jako F-35, jsou ve srovnání s Gripény E výrazně pokročilejší, a to nejen technologicky, ale i z hlediska bojových schopností a interoperability s ostatními členy NATO.

O co tedy Švédsko usiluje? Jejich pokus ovlivnit česká obranná rozhodnutí může působit až arogantně, s vůní manipulace a nedostatku transparentnosti. Představitelé SAAB a švédské vlády zdánlivě chtějí Českou republiku přesvědčit, že jejich nabídka je ideálním řešením, ale opomíjejí přitom skutečnost, že světová scéna vyžaduje technologie, které jsou schopné čelit výzvám 21. století a konkurovat mocnostem jako jsou USA, Čína a Rusko.

Můžeme si dovolit vsadit bezpečnost a obranu České republiky na technologii, která zjevně zaostává? Je v zájmu ČR uzavřít smlouvu se zemí, která místo otevřenosti a transparentnosti preferuje polopravdy a nejasnosti? Je evidentní, že musíme pečlivě zvážit všechny dostupné možnosti a neopomíjet skutečnost, že americká technologie je zárukou pokročilosti a spolehlivosti v rámci NATO. Švédská „alternativa“ tak může být rizikem, které si nemůžeme dovolit podstoupit.