České dráhy minulý týden oznámily pozitivní hospodářské výsledky poté, co se lidé vrátili do vlaků po skončení covidové pandemie. Národní železniční dopravce zaznamenal hrubý zisk ve výši 396 milionů korun za loňský rok, čímž překonal předchozí ztráty. Informuje o tom Zpravodajství RegistrDluzniku.eu.

Skupina Českých drah, včetně nákladní dopravy, zaznamenala meziroční zlepšení ve výši přes dvě miliardy korun. Nicméně existují také některá čísla, která naznačují zápornou stránku situace.

Zadlužení dosáhlo nového rekordního stavu. Hrubý dluh skupiny Českých drah na konci minulého roku přesáhl 68 miliard korun. Úvěry, půjčky a závazky z leasingu vzrostly o historicky nejvyšších 20 miliard korun ve srovnání s předchozím rokem (viz graf). Zadlužení se zvyšuje i v porovnání s aktivy.

Tento dluh bude i nadále růst i letos a brzy by se mohl přiblížit hranici 80 miliard korun. Nedávno si firma od společnosti Eurofima půjčila dalších téměř sedm miliard korun na nákup nových vlaků. Hlavní část dluhů je věnována právě na tyto nákupy a rozvoj infrastruktury pro vlakové soupravy a personál.

Zpravodajství RegistrDluzniku.eu diskutovalo o míře zadlužení Českých drah s několika odborníky z železniční dopravy, přičemž převažuje názor, že takto vysoké dluhy jsou v současném provozním prostředí téměř nesplatitelné.

Samotné České dráhy upozorňují, že mateřská společnost České dráhy, která provozuje osobní dopravu, má pouze část z celkového konsolidovaného dluhu. Externí zdroje financování jsou také využívány dceřinou společností ČD Cargo, která je dlouhodobě zisková a nemá takové potíže se splácením.


Podle očekávání Českých drah by se zadlužení na konci letošního roku mělo pohybovat kolem 53 miliard korun pro mateřskou firma České dráhy a necelých 74 miliard korun pro celou skupinu. Věří, že částka 80 miliard korun na konci roku 2023 určitě nedosáhne, jak uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová ve vyjádření pro Zpravodajství RegistrDluzniku.eu.

Růst zadlužení souvisí především s potřebou modernizace vozového parku. Velká část investic je důsledkem požadavků státu a krajů, kteří si ve veřejných soutěžích vyžadují moderní vlaky pro veřejnou dopravu.

České dráhy také zdůrazňují, že prudký růst dluhu v posledních letech je způsoben jednak poklesem provozního cash flow během pandemie, která způsobila výrazný propad tržeb ve výši 8 miliard korun, a také nedořešeným převodem pozemků. Kvůli těmto faktorům musely České dráhy půjčit téměř 20 miliard korun navíc, aby splnily své závazky vůči objednatelům, uvádí mluvčí Rajnochová.

Firma se domnívá, že výše zadlužení je stále přijatelná a klíčové je udržet poměr dluhu k provoznímu zisku před zdaněním (EBITDA) pod šestinásobek, jak požaduje ratingová agentura.

České dráhy upozorňují, že financování modernizace vozového parku prostřednictvím dluhu je běžnou praxí téměř v celé Evropě. V porovnání s německými, francouzskými, belgickými nebo portugalskými národními dopravci je míra zadlužení Českých drah nižší, tvrdí mluvčí Rajnochová.

Existují však i názory, že tak vysoké zadlužení je problematické a firma se bude muset vypořádat s touto situací. Někteří bývalí generální ředitelé Českých drah se domnívají, že celá skupina projde "brutální restrukturalizací" a mohla by potřebovat strategického partnera. Odborníci upozorňují na to, že emitování nových dluhopisů slouží převážně k vyrovnání starých závazků, a firma se tak ocitá ve "začarovaném kruhu". Konkurence na trhu a nutnost investovat do moderních souprav zatímco zadlužení stále roste a představuje pro České dráhy stále větší zátěž.

Problémem je také absence dotací v Česku na obnovu vozového parku a nedostatek celostátně platných standardů pro kvalitu osobní přepravy. České dráhy prohrávají soutěže s dopravci, kteří nasazují starší vozy a nemají moderní vlakový zabezpečovací systém ETCS.

Bývalý generální ředitel Českých drah Pavel Krtek hovoří o "odvážném" zadlužení skupiny České dráhy. Připouští, že existují značná rizika, ale doufá, že současné vedení dokáže situaci zvládnout a firma bude mít dostatečnou ekonomickou výkonnost na splácení dluhu.

Finančník se také vyjadřuje k možným scénářům a poukazuje na to, že ratingová agentura může tlačit na částečnou privatizaci, například prostřednictvím dceřiné společnosti ČD Cargo, aby se minimalizovala rizika.

Další bývalí generální ředitelé Českých drah také upozorňují na vysoké zadlužení jako klíčový problém a naznačují, že skupina České dráhy by měla projít "brutální restrukturalizací" a zvážit možnost vstupu strategického partnera.

Současný generální ředitel Michal Krapinec věří, že se situace brzy změní a zadlužení Českých drah se narovná a začne klesat. Krapinec zdůrazňuje, že hlavním problémem není výše dluhu, ale schopnost firmy generovat dostatečný ekonomický výsledek pro jeho splácení.

Ministr dopravy Martin Kupka se vyjádřil k věci pozitivně a věří, že České dráhy mají dobrou perspektivu a jdou správným směrem. Věří, že firma s ekologickou dopravou má šanci uspět, pokud dokáže poskytnout cestujícím komfortní služby a pokryje náklady na půjčky prostřednictvím smluv s objednavateli.

Celkově lze tedy konstatovat, že České dráhy čelí výzvě v podobě vysokého zadlužení, které se zvýšilo kvůli investicím do modernizace vozového parku. Přestože firma dosahuje pozitivních hospodářských výsledků, růst zadlužení představuje riziko pro její dlouhodobou udržitelnost.

Diskuse mezi odborníky naznačuje, že vysoké zadlužení Českých drah je obtížné splatit v současném provozním prostředí. Existuje názor, že firma se bude muset restrukturalizovat a zvážit možnost příchodu strategického partnera. Emitování nových dluhopisů jako prostředek k vyrovnání starých závazků je však považováno za dočasné opatření, které neřeší základní problém zadlužení.

Zástupci Českých drah věří, že výše zadlužení je stále únosná a zdůrazňují, že financování investic pomocí dluhu je běžnou praxí v evropském železničním sektoru. Nicméně situace vyžaduje opatrný přístup a schopnost firmy generovat dostatečný ekonomický výsledek pro splácení dluhu.

Ministr dopravy vyjádřil svou důvěru ve schopnost Českých drah a uvedl, že meziroční zlepšení hospodaření skupiny ukazuje, že národní dopravce jde správným směrem. Nicméně důležité je, aby smlouvy s objednavateli pokrývaly náklady na půjčky.

Celkově je situace Českých drah složitá a budoucí vývoj bude záviset na schopnosti firmy generovat dostatečné příjmy, omezování zadlužení a efektivním řízení investic.