Dluhy českých domácností dosahují bilionů korun. Ať už se jedná o hypoteční úvěry, půjčky na auta, dovolené či zdravotní výdaje, mnozí z nás mají zkušenosti se splácením. Co ale dělat, když se dluhy vymknou kontrole?

Dluhy mohou mít jednotlivci i celé státy. Existuje mnoho typů dluhů, včetně osobních půjček, leasingů, hypotečních úvěrů a dluhopisů. S jejich splácením, včetně úroků a poplatků, se potýkají miliony Čechů.

Naše redakce přináší základní informace o dluzích a cestách k oddlužení. Navštivte osobni-bankroty.cz a využijte bezplatného poradenství k osobnímu bankrotu.

Češi dluží biliony

Podle údajů z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací dosáhlo zadlužení Čechů v roce 2023 celkem 3,31 bilionu korun. Většinu z toho (2,73 bilionu) tvoří hypotéky, ale problémy způsobuje téměř 30 miliard, které jsou označeny za dluhy ohrožené nesplácením. Počet klientů s problémy při splácení se meziročně zvýšil o více než jedno procento na 174 000 lidí.

Než dojde na soudy

Značná část sporů o uhrazení dluhů se vyřeší již sepsáním předžalobní výzvy. Pokud dlužník v této fázi uzná svůj dluh, může mu věřitel nabídnout dohodu na splátkovém kalendáři nebo jiné řešení vyrovnání dluhu.

Efektivní cestou k vyrovnání dluhů může být také návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Tento postup umožňuje rychlejší vyřízení oproti klasickému soudnímu řízení a s nižšími soudními poplatky. Na základě elektronického platebního rozkazu soud žalovanému uloží, aby ve lhůtě 15 dnů splatil pohledávku nebo podal odpor.

Exekuce

Pokud soud uzná nárok věřitele a dlužník dlužnou částku neuhradí, má věřitel právo podat návrh na exekuci. Exekutor poté vydá usnesení o zahájení exekuce a provede soupis majetku dlužníka, který může být postižen. Exekuce může zahrnovat uhrazení pohledávky z bankovního účtu dlužníka, srážku ze mzdy nebo zabavení a prodej majetku.

Je běžné, že majetek v probíhající exekuci je zajištěn, aby nemohl být převeden na jinou osobu. Pokud se potýkáte s exekucí, je důležité vědět, jak se bránit. Navštivte osobni-bankroty.cz a zjistěte více o možnostech obrany proti exekuci.

Osobní bankrot

Pokud nejste schopni dlouhodobě plnit své závazky, můžete vyhlásit osobní bankrot, neboli vstoupit do insolvence. Tento krok je možný nejen u dluhů z podnikání, ale i u běžných životních dluhů, jako jsou hypotéky nebo kreditní karty. Insolvenční řízení vede k oddlužení dlužníka, který splácí pouze část svých dluhů, zatímco zbytek může být odpuštěn po splnění zákonných podmínek.

Pro vyhlášení osobního bankrotu je nutné splnit několik podmínek:

  • Vaše závazky jsou minimálně 30 dní po splatnosti.
  • Máte minimálně dva věřitele.
  • Nemáte záznam v rejstříku trestů hospodářské a majetkové povahy za posledních 5 let.
O uznání osobního bankrotu rozhoduje insolvenční soud na základě návrhu dlužníka. Soud přezkoumá návrh a pokud splňuje všechny zákonné náležitosti, vydá usnesení o prohlášení úpadku.

Více informací o vyhlášení osobního bankrotu a bezplatné poradenství získáte na osobni-bankroty.cz. Nechte si pomoci s řešením své finanční situace a získejte odbornou podporu.