Aktualizovaná ekonomická předpověď Ministerstva financí: Pokles HDP v tomto roce, naděje na růst v roce následujícím

Ministerstvo financí České republiky oznámilo, že očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta v roce 2023. Tato predikce je revizí předchozích odhadů, které předpokládaly pokles HDP o 0,2 procenta. Pro rok 2024 se předpokládá návrat k růstu, s očekávaným nárůstem HDP o 1,9 procenta, což je mírně méně, než bylo původně očekáváno.


Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS vysvětlil, že hlavními důvody pro revizi předpovědí jsou vysoká inflace a pokles spotřeby domácností. Světová situace podle něj zůstává v podstatě stejná, ale nová rizika vyplynula z konfliktu mezi Hamásem a Izraelem a nestabilní situace na Blízkém východě.


Pro rok 2024 se očekává, že inflace klesne na 3,3 procenta, což by mělo vést k obnově spotřeby domácností a zvýšení jejich výdajů. "Ekonomický růst bude podpořen i soukromými investicemi a rozvojem exportních trhů," uvádí ministerstvo, doplňujíc, že dopady konsolidačního balíčku budou mírné a pomohou tlumit inflační tlaky.


Tyto odhady následují po nedávném zhoršení prognóz Českou národní bankou, která předpokládá, že HDP v tomto roce klesne o 0,4 procenta a příští rok vzroste o 1,2 procenta. Ministerstvo vysvětluje rozdíly ve svých odhadech vyšší očekávanou spotřebou domácností a lepším vývojem zahraničního obchodu.


Ministerstvo rovněž upozorňuje na rizika spojená s makroekonomickými predikcemi, zejména na možný výpadek dodávek ropy a zemního plynu z Ruska do EU, a na potenciální problémy spojené s nadhodnocením rezidenčních nemovitostí v České republice a nestabilitou na Blízkém východě.