V reakci na dlouhodobé ekonomické a vojenské výzvy, s nimiž se Ukrajina potýká, kyjevská vláda vyzvala Evropskou unii, aby revizovala svou současnou politiku ochrany uprchlíků. Tento krok by umožnil návrat několika milionů ukrajinských občanů, kteří jsou nezbytní pro obnovu národní ekonomiky a doplnění vojenských sil. Zvláště s ohledem na pokračující konflikt s Ruskem a ekonomické těžkosti je tento požadavek považován za kritický.


S více než čtyřmi miliony uprchlíků, kteří našli útočiště v různých zemích EU od počátku konfliktu v únoru 2022, zdůrazňuje Ukrajina potřebu zpřísnění unijních opatření pro uprchlíky. Tento návrh přichází ve chvíli, kdy Unie prodloužila platnost směrnice o ochraně těchto uprchlíků až do března 2025. Prezident Zelenskyj a jeho vláda nyní apelují na to, aby se Ukrajinci začali vrátit, čímž by pomohli překonat nejen ekonomické problémy, ale i posílili ztenčující se a vyčerpané vojenské jednotky.


Kromě ekonomických důsledků způsobených masivním odlivem pracovních sil, se ukrajinská armáda potýká s nedostatkem vojáků. S odkazem na generálního štábu, prezident Zelenskyj naznačil potřebu mobilizace dalších půl milionu mužů. V současnosti existují různé výjimky a únikové cesty, které umožňují mužům ve vojenském věku vyhnout se povinné službě, což dále prohlubuje tuto krizi.


Dalšími kroky, které Ukrajina zvažuje, je přijetí nového mobilizačního zákona, zpřísnění trestů za vyhýbání se vojenské službě a zvyšování tlaku na EU, aby podpořila návrat uprchlíků. Tyto kroky odrážejí hluboké obavy z poklesu počtu obyvatelstva, který byl výrazný již před vypuknutím konfliktu a může se dále zhoršovat. Ukrajinská vláda se snaží zmobilizovat všechny dostupné zdroje v boji za svou suverenitu a hospodářskou stabilitu.