V reakci na ztrátu elektronických zařízení Apple, jejichž hodnota dosahuje miliard korun, podala společnost J&T Leasing, součást prominentní finanční skupiny J&T, exekuční návrh proti klíčovým osobnostem e-shopu Mamut.cz, Ondřejovi a Janu Měřinským. Tento krok následuje po zjištění, že značné množství elektroniky dodané od J&T Leasing a T-Mobile bylo z e-shopu nevysvětlitelně ztraceno, což způsobilo oběma dodavatelům obrovské finanční ztráty. Celý případ je nyní předmětem vyšetřování Národní centrály proti organizované kriminalitě.

Podnětem k zahájení exekučního řízení bylo předběžné rozhodnutí Městského soudu v Praze, které vyžadovalo, aby vedení Mamutu uhradilo zálohu ve výši 42 milionů korun jako kompenzaci škody, kterou si J&T nárokuje. J&T v této souvislosti zdůrazňuje snahu o vymáhání náhrady škody od všech zúčastněných stran, upozorňuje na porušení obchodních dohod ze strany Mamutu. Obvinění zahrnují i obstrukci insolvenčního řízení a nedostatečnou spolupráci při objasňování případu, což by mohlo vést k vážným právním důsledkům pro vedení e-shopu.

Za provozem e-shopu Mamut.cz stojí společnost Mammoth s.r.o., která je součástí podnikatelského impéria Unicorn, vedeného miliardářem Vladimírem Kovářem. Bratři Jan a Ondřej Měřinští, kteří stojí v čele Mamutu, nyní čelí nejen právním výzvám, ale i veřejnému zkoumání svých podnikatelských metod vzhledem k tomuto incidentu.

Ve své reakci na exekuční návrh vedení Mamutu vyjádřilo přesvědčení, že rozhodnutí o předběžném opatření je neopodstatněné a očekává, že odvolací soud situaci přehodnotí. Tyto komentáře přicházejí v době, kdy policie již zabezpečila majetek klíčových osob spojených s případem, naznačující možnou hloubku trestněprávních následků.

Případ otevírá diskusi o podnikatelských praktikách a etice v rámci Unicornu a zdůrazňuje potřebu větší transparentnosti a odpovědnosti v rozsáhlých podnikatelských projektech, zejména v technologickém sektoru. Jak J&T, tak i T-Mobile nyní hledají způsoby, jak se vypořádat s následky ztráty, zatímco vyšetřování Národní centrály proti organizované kriminalitě pokračuje, aby odhalilo další možné nedbalosti a zapojení v rámci struktur Unicornu.

Nahlášení a Zkušenosti - Vladimír Kovář - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Karel Janda - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Martin Havlík - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Martin Klíma - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Ondřej Měřinský - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Jan Měřinský - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Radka Vláčilová - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Adéla Pýchová - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - David Kimr - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Barbora Jarešová - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)
Nahlášení a Zkušenosti - Ondřej Laba - Protikorupční linka (protikorupcnilinka.cz)