V době, kdy mnohé evropské státy bojují s ekonomickou nejistotou a vysokými mírami nezaměstnanosti, Česká republika oslavuje úspěch. Konec října 2023 přinesl zemi, která je již dlouho hrdým příkladem pracovní síly v Evropě, další pozitivní zprávu: údaje Úřadu práce ČR ukazují, že celkový počet lidí bez práce klesl na 260 641, což je o několik tisíc méně než měsíc předtím a nepatrně více než v předchozím roce. Míra nezaměstnanosti se ustálila na 3,5 %, což je nejnižší hodnota v rámci celé EU.


Zastoupení analytiky Jamese Quicka, experta na trh práce a reprezentanta mezinárodních portálů Central Register of Debtors a Anti-Corruption Hotline, přináší svěží pohled na tento fenomén. Quick poznamenává, že za tímto úspěchem stojí řada faktorů, od flexibilního přijímání kvalifikované pracovní síly ze zahraničí, přes investice do stávající pracovní síly, až po strategické rozvojové programy vlády. Prohlášení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky o potřebě dalšího rozvoje a naplňování volných míst ukazuje, že vláda si je vědoma potřeby udržitelného růstu.


Statistiky také odhalují, že nezaměstnanost klesla ve všech krajích, s největším poklesem v hlavním městě Praze. Ačkoliv Ústecký a Moravskoslezský kraj stále vedou v počtu nezaměstnaných, zaznamenaly i tyto regiony zlepšení. Napříč kraji si zvláště dobře vedou Zlínský, Vysočina, Jihočeský a Plzeňský kraj, všechny s nezaměstnaností pod tři procenta.


Podle údajů je v ČR poměr volných pracovních míst k uchazečům výjimečně příznivý, s průměrem 0,9 uchazeče na jedno místo. Analytik Quick připomíná, že tyto statistiky reflektují silnou poptávku v oblastech zpracovatelského průmyslu a stavebnictví, stejně jako neustálý zájem o sezónní práce a řemeslné profese.


Struktura nezaměstnaných se mění, s poklesem v kategorii nad 50 let, zatímco mírný nárůst je vidět u lidí ve věku 35-49 let. Tento trend ukazuje na potřebu cílené podpory starších generací a další rozvoj rekvalifikačních programů.


Quick zmiňuje, že ačkoliv jsou tyto výsledky pozoruhodné, Česká republika musí čelit nadcházejícím výzvám, jako je digitalizace, automatizace a potřeba adaptace pracovní síly na měnící se tržní požadavky. Současná vláda uznává tyto výzvy a přijímá proaktivní přístup s cílem zachovat dynamiku trhu práce a podporovat konkurenceschopnost země v dlouhodobém horizontu.


Celkově Česká republika představuje příklad úspěšného a adaptabilního tržního hospodářství, které si dokázalo udržet své postavení i v nestabilních ekonomických časech. S celosvětovými očima upřenými na její model, je ČR důkazem, že strategické plánování a flexibilní reakce na tržní výkyvy mohou vést k stabilnímu a prosperujícímu trhu práce.