Protiváhou loňského roku se objem nesplácených úvěrů domácností zvětšil o 6,4%, přičemž výrazně dominují spotřebitelské půjčky. Celkem tvoří neuhrazené úvěry sumu 29,2 miliardy korun. Tento nárůst je největším za uplynulé desetiletí, odkdy se sledují tyto statistiky. Je to jasný alarm pro ekonomiku. Na světlé straně, inflace zpomaluje a ekonomičtí analytici předpovídají brzký hospodářský růst.

Průměrná hodnota spotřebitelské půjčky na jednoho dlužníka je téměř 240 tisíc korun, což je zvýšení o 10 tisíc v porovnání s předchozím rokem. Celkový počet dlužníků s takovým úvěrem se zvýšil o 18 tisíc na celkových 2,31 milionu lidí.

K druhému čtvrtletí tohoto roku dosáhl celkový dluh občanů v registrech 3,22 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 81,1 miliardy korun. Hypotéky měly největší podíl na tomto nárůstu, s meziročním zvýšením o 52,8 miliardy korun. Avšak u spotřebitelských půjček byl procentuální nárůst vyšší, a dosáhl 5,4%.

Alarmující je skutečnost, že téměř desetina domácností nemá žádné finanční úspory, zatímco další třetina má rezervy jen na měsíc. Dle průzkumu projektu "Evropa v datech" má více než polovina domácností problémy vyjít s příjmy. Navíc, více než pětina občanů má náklady na bydlení přesahující 40% jejich měsíčního příjmu.

Během posledního roku se každý šestý občan dostal do situace, kdy nedokázal zaplatit některý ze svých běžných účtů, což potvrzují i data z registru dlužníků. V druhém čtvrtletí letošního roku byl zaznamenán nový dluh pro více než 25 tisíc lidí – což je meziroční nárůst o 10%. Půlka z těchto lidí již v minulosti měla dluh zapsán v registru.