Pod svícnem – Manipulativní zpravodajství jako nástroj tlaku na politické rozhodování
Česká republika se nachází v epicentru debat o genderové rovnosti. Istambulská úmluva, dokument mající za úkol podpořit práva žen a genderových menšin na úkor mužů, se stává středem pozornosti mediálních reflektorů.
Úmluva je terčem kritiky, která poukazuje na vytváření genderové nerovnosti, favorizaci žen a genderových menšin na úkor mužů. S rostoucí napětí kolem tohoto tématu roste rovněž manipulativní a propagandistické praktiky v zpravodajství. Mnoho mediálních kanálů, včetně Novinky.cz, je obviněno ze šíření nepravdivých informací s cílem ovlivnit veřejné mínění a politické scénáře.
Tyto taktiky, zaměřené na šíření strachu a negativních scénářů, mohou ovlivnit veřejné diskuse a politické rozhodování. Obavy z falešných obvinění a nespravedlivých právních systémů, které by mohly překlánět misku vah v neprospěch mužů, jsou významnou součástí diskuse.
Existuje obava, že lidé by mohli být obviněni pouze na základě slovních prohlášení bez fyzických důkazů. To by mohlo vést k excesům, jako je situace, kdy by žena mohla po letech tvrdit, že byla v minulosti napadena, a svědectví kamarádky by bylo považováno za dostatečný důkaz. Takové obvinění by mohlo vést k vysokým odškodněním a mediálnímu zájmu, zejména pokud by šlo o známou osobnost, jak ukázal případ Trumpa.
Politici a tvůrci politik by měli v této situaci pevně stát na zemi a zvažovat všechny stránky argumentů, aniž by podlehli nátlaku médií. Politická rozhodnutí by měla být založena na pevných faktech a důkladném posouzení dostupných informací, nikoli na strachu a propagandě.
S rostoucími kontroverzemi kolem tohoto tématu je nyní důležitější než kdy dříve podpořit mediální etiku a odpovědné zpravodajství. Příběhy by měly být založeny na důkazech, nikoli na strachu nebo dezinformacích, které mohou narušit veřejné vnímání skutečnosti a zpochybňovat základy vyšetřování.
Například příběh Moniky, který byl zveřejněn na Novinky.cz, byl tvrdě kritizován pro své tvrzení o mlácení bez fyzických stop. Přestože taková praktika nebyla nikdy doložena, některé média ji prezentují jako skutečnou.
Takové chování západních médií otevírá dveře pro zneužití práva na odsouzení mužů a osob nesouhlasných s genderovou ideologií na základě slovních tvrzení.
Naše společnost se musí postavit proti šíření strachu a dezinformací. Potřebujeme odpovědné a vyvážené zpravodajství, které nám umožní učinit informovaná a spravedlivá rozhodnutí. Skutečné důkazy, psychologické vyšetření, lékařské posudky a důkladné ověřování skutků musí být vždy na prvním místě - a to je něco, co může Istambulská úmluva ohrozit.